Austria
Austriacy są niezwykle skrupulatnym narodem. Nie należy się zatem dziwić, że policjanci z tego kraju podczas kontroli drogowych bardzo wnikliwie badają stan techniczny pojazdów. Żeby nie mieli się do czego przyczepić, samochód w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia powinien być wyposażony w komplet zimówek o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm.
W trudnych warunkach drogowych obcokrajowcy mogą alternatywnie poruszać się na czterech oponach letnich, jednak obligatoryjnie wyposażonych w łańcuchy śniegowe. Warto pamiętać o tym, że łańcuchy powinny mieć certyfikat Ö-Norm. Dodatkowo austriackie przepisy wymagają wożenia w aucie kamizelki odblaskowej, apteczki i trójkąta ostrzegawczego.
Estonia
Estońskie przepisy dopuszczają możliwość jazdy na oponach zimowych między 1 października a 31 marca. Wyposażenie samochodu w zimówki staje się obowiązkiem między 1 grudnia a 1 marca. Co więcej, w trudnych warunkach drogowych kierowca może zastosować w swoim pojeździe nawet opony z kolcami!
Nie uznamy być może przepisów w Estonii za najbardziej restrykcyjne, jednak z pewnością są nieco dziwaczne. Otóż na liście obowiązkowego wyposażenia samochodów zaraz obok apteczki, trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy wpisano drewniane lub plastikowe kliny. Do czego są potrzebne? Ustawodawca założył, że należy je podkładać pod tylne koła podczas postoju pojazdu. Co ważne, na drogach Estonii trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.
Chorwacja
Chorwacja jest przede wszystkim kojarzona z wyjazdami wakacyjnymi. Piękne wybrzeże nie wyklucza jednak obowiązywania przepisów odnoszących się do warunków zimowych. Przykład? Ustawodawcy wymagają stosowania opon zimowych między 15 listopada a 15 kwietnia w trudnych warunkach drogowych. Do takich zaliczają się sytuacje, gdy jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem. Kierowcy muszą wówczas zamontować cztery opony zimowe. Alternatywnie mogą poruszać się na ogumieniu letnim, ale z łańcuchami założonymi przynajmniej na oś napędową. Chorwacka policja ma prawo wymagać również pokazania apteczki, kompletu żarówek oraz kamizelki odblaskowej.
Łotwa
Łotysze mają bardzo przejrzyste przepisy, które nie są specjalnie restrykcyjne. Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych między 1 grudnia a 1 marca musi być wyposażony w opony zimowe. Poza tym jazda na światłach mijania jest przez cały rok obowiązkowa, a pojazd powinien mieć na pokładzie apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.
Niemcy
Niemcy to zasadniczy naród, mimo wszystko ich przepisy dotyczące ogumienia zimowego nie są specjalnie precyzyjne. Ustawodawca mówi o tym, że nakaz jazdy na specjalnych oponach zaczyna obowiązywać wtedy, gdy na drogach pojawiają się warunki zimowe. Co to oznacza w praktyce? Między listopadem a lutym pogoda jest nieprzewidywalna, zatem nie radzimy wybierać się do Niemiec na ogumieniu letnim. Dodatkowo na niektórych drogach obowiązuje nakaz używania łańcuchów śniegowych.
Niezastosowanie się do przepisów może niemało kosztować. Niemieccy policjanci w przypadku stwierdzenia niespełniania warunków technicznych przez pojazd mogą wystawić jego kierowcy mandat opiewający na nawet 270 euro. To około 1100 złotych! Warto pamiętać także o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów w każdym samochodzie muszą być przewożone: apteczka wyposażona w gumowe rękawiczki, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.
Słowacja
Przepisy obowiązujące na Słowacji są bez wątpienia jednymi z najbardziej restrykcyjnych. Ustawodawca wymaga posiadania opon zimowych przynajmniej na kołach jednej osi między 15 listopada a 15 marca. To jednak jeszcze nie koniec długiej listy wyposażenia obowiązkowego pojazdów. Każde auto musi mieć: trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, klucz do kół, podnośnik, komplet żarówek i bezpieczników, linkę holowniczą oraz kamizelkę odblaskową, co ważne – w kabinie, a nie bagażniku.
Słowacka policja może również skontrolować zawartość apteczki. Według tamtejszego prawa powinny znajdować się w niej: plastry, opatrunki, folia izotermiczna, gumowe rękawiczki, agrafki oraz opaski elastyczne. Każdy samochód poruszający się po drogach Słowacji musi mieć włączone światła mijania przez całą dobę.
Szwecja
Między 1 grudnia a 31 marca każdy samochód jeżdżący po Szwecji powinien być wyposażony w opony zimowe za każdym razem, gdy na drogach pojawią się trudne warunki. Mowa przede wszystkim o zalegającym śniegu lub błocie pośniegowym. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm. Szwedzi dopuszczają możliwość jazdy na oponach z kolcami – pomiędzy 1 października a 15 kwietnia w ciężkich warunkach pogodowych. Pojazdy przez cały rok muszą poruszać się na światłach mijania. Prawo zaleca posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek.
Włochy
We Włoszech nie obowiązują jednolite przepisy nakładające na kierowców obowiązek jazdy na oponach zimowych. Te są stosowane przede wszystkim w północnych rejonach położonych w obrębie Alp. Zazwyczaj ogumienie zimowe jest obligatoryjne między 1 listopada a 15 kwietnia. Poza tym na niektórych odcinkach dróg mogą być wymagane łańcuchy śniegowe. Pojazdy poruszające się po włoskich drogach muszą mieć trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Co ważne, kamizelka nie może leżeć w bagażniku – musi znajdować się w kabinie pasażerskiej.
Czechy
Kierowcy przewidujący wyjazd do Czech w okresie zimowym nie mogą zapomnieć o montażu opon zimowych, które są obowiązkowe między 1 listopada a 31 marca. Dodatkowo w samochodzie muszą się znajdować: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, komplet zapasowych żarówek oraz kamizelki odblaskowe. Liczba kamizelek powinna odpowiadać liczbie podróżujących pasażerów.
Finlandia
Zima w Finlandii potrafi być naprawdę ostra. Dlatego od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych. Co więcej, między 1 listopada a pierwszym poniedziałkiem po Wielkanocy (ewentualnie ostatnim dniem marca) w trudnych warunkach drogowych kierowcy mają możliwość poruszania się na oponach z kolcami! Finowie nieco niżej od Polaków określili minimalną głębokość bieżnika, gdyż według nich powinna wynosić 3 mm. Każdy samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową oraz jeździć na światłach mijania przez cały rok.
źródło: Onet, foto: Continental
Obowiązek jazdy na zimówkach jest europejskim standardem. Wprowadziło go m.in. trzech sąsiadów Polski!