Serwis specjalny
Niedźwiedź Waldek radzi

Zimowe porady motoryzacyjne

Powrót

Różne typy opon – sprawdź, który pasuje do twojego auta!

Nie ma opon o uniwersalnych właściwościach ani jednego typu ogumienia do każdego rodzaju pojazdu. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie opony najlepiej sprawdzają się w danym typie samochodu. Przeczytajcie nasz poradnik, a kolejne zakupy u wulkanizatora z pewnością będą łatwiejsze!

Podstawowym kryterium decydującym o doborze ogumienia do auta jest przeznaczenie. Innego typu opon potrzebuje samochód terenowy, innego miejski hatchback, a innego pojazd dostawczy. W przypadku opon przeznaczonych do vanów konieczne jest zastosowanie twardszej mieszanki gumy oraz sztywniejszej konstrukcji. Dzięki temu duży pojazd będzie bardziej stabilny na drodze. Niestety, ogumienie do samochodów dostawczych i ciężarowych ma też wady. Wydłuża drogę hamowania na suchej nawierzchni oraz jest przystosowane do niskiego indeksu prędkości maksymalnej.

Kierowcy, którzy posiadają auto terenowe i zabierają je od czasu do czasu poza utwardzone szlaki, powinni poszukać opon z oznaczeniem AT lub MT. O ile ogumienie sygnowane literami MT (Mud Terrain) idealnie nadaje się m.in. do błotnych przepraw, o tyle typ AT (All Terrain) ma opinię o wiele bardziej uniwersalnego. Niestraszny jest mu piach, strome podjazdy oraz brodzenie w wodzie.

Podczas zakupu kierujący musi pamiętać o tym, że opony terenowe idealnie poradzą sobie wszędzie tam, gdzie nie ma asfaltu. W trakcie eksploatacji na twardej nawierzchni właściwości jezdne pogorszą się. Kierowca odczuje przede wszystkim, że auto gorzej zachowuje się na jezdni, słabiej trzyma się asfaltu, bardziej nerwowo reaguje na ruchy kierownicą i buja się na zakrętach. Obniżą się ponadto pewność jazdy i komfort, a także podwyższy zapotrzebowanie na paliwo.

W teren i do miasta – kompromis na rzecz SUV-ów

Rosnąca popularność samochodów typu SUV sprawiła, że producenci musieli odejść od tworzenia typowych opon terenowych. Coraz częściej do sklepów trafia ogumienie częściowo terenowe, a częściowo drogowe. Dzięki temu pojazd jest stabilny na asfalcie, a jednocześnie dobrze się go prowadzi za każdym razem, gdy znajdzie się na mokrej trawie.

Najbardziej znany typ opon trafia do samochodów osobowych. Ogumienie skierowane do największej liczby kierowców świetnie zachowuje się na suchym asfalcie. Dodatkowo jest dostosowane do zapewniania trakcji także w innych warunkach pogodowych. Przykładowo zimówki projektuje się w taki sposób, żeby mogły szybko odprowadzać błoto zalegające na jezdni oraz wgryzały się w śnieg.

Podczas zakupu nowego kompletu opon kluczowe znaczenie mają jakość produktu i jego cena. To jednak niejedyne czynniki, o których powinien pamiętać kierowca w chwili podejmowania decyzji. Ogumienie dobiera się także do określonego typu pojazdu oraz sposobu jego eksploatacji. Przykładowo opona terenowa uprzykrzy życie kierowcy poruszającego się SUV-em w mieście, a koło wyciągnięte z dostawczego vana w żadnym razie nie nadaje się do montażu w samochodzie osobowym.

źródło: Onet, foto: Onet

Czytaj więcej

  • Skąd wiadomo, że zimówki wymagają wymiany?

  • Obalamy mity na temat opon

  • Brak opon zimowych: uzasadniona oszczędność c...

  • Skutecznie na każdej nawierzchni

Forum