Serwis specjalny
Pingwin Zbyszek radzi

Zaskocz przyszłość

Powrót

Ekologiczna uprawa opon

Pierwsze próby wytwarzania kauczuku naturalnego z mniszka naukowcy podejmowali już na początku XX wieku. Dopiero eksperci Continental opracowali technologię, która przyniosła oczekiwane rezultaty. Wysokiej jakości opony Continental z mniszka lekarskiego trafią do seryjnej produkcji w ciągu kilku najbliższych lat.

Inżynierowie i biolodzy od lat zastanawiali się, czy możliwe jest wyhodowanie gatunku mniszka, który pozwalałby na wytwarzanie takich ilości kauczuku naturalnego, aby jego uprawa była opłacalna. Badane rośliny nie wytwarzały wystarczających ilości lateksu, albo uzyskiwany surowiec nie miał odpowiedniej jakości. Kauczuk naturalny jest wyjątkowym surowcem. Oprócz kauczukowca i gwajuli srebrzystej, mniszek jest jedyną rośliną wytwarzającą wysokiej jakości kauczuk naturalny. W porównaniu jednak do dwóch pierwszych roślin, mniszek może być uprawiany w lokalnych warunkach klimatycznych, czyli nie trzeba go transportować na duże odległości, co ma znaczący wpływ na koszty produkcji.

Opona z dmuchawca

Dlaczego Continental zaczął pozyskiwać kauczuk z mniszka do produkcji opon? Kauczuk to ważny surowiec wykorzystywany m.in. w branży oponiarskiej. Opona samochodowa może zawierać do 30% z kauczuku, a kauczuk syntetyczny nie jest w stanie całkowicie zastąpić wykorzystywanego w oponach kauczuku naturalnego. Dlatego dostęp do wysokiej jakości surowca ma tak duże znaczenie. O produkcji kauczuku z mniszka decydują nie tylko kwestie ekonomiczne, czy wygoda uprawy tuż przy fabryce, równie ważne są tu kwestie środowiskowe. Uprawa klasycznego kauczukowca jest możliwa wyłącznie na obszarze zwanym pasem kauczukowym. Zanim kauczukowiec zacznie wytwarzać nadający się do przetworzenia lateks mija nawet siedem lat.
A zapotrzebowanie na kauczuk naturalny stale rośnie, wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego. Wszystko to oznacza duże wahania cen oraz wyniszczające monokultury upraw w państwach produkujących kauczuk. Tymczasem mniszek może być uprawiany dosłownie w każdej strefie klimatycznej, nawet na terenach uważanych za nieużytki. Ponadto, jest rośliną, która wytwarza kauczuk  już po upływie sześciu miesięcy!

Jak to się zaczęło?

Eksperci Continental zaczęli intensywne prace nad pozyskaniem kauczuku z mniszka 4 lata temu, a dwa i pół roku temu wraz z Fraunhofer-Institut rozpoczęli wspólny projekt rozwojowy mający na celu wyhodowanie odpowiednich roślin. Rezultatem prowadzonych badań jest  wytwarzanie kauczuku z rosyjskiej odmiany mniszka o wysokiej jakości. Co więcej, w trakcie produkcji, Continental nie korzysta z żadnych technik inżynierii genetycznej. Dzięki zastosowaniu procesu krzyżowania, czyli tradycyjnej metody tworzenia nowych odmian, badacze uzyskali odpowiednie gatunki mniszka, które charakteryzują się bardzo dużą wydajnością wytwarzania lateksu oraz nadają się doskonale do uprawy na potrzeby komercyjne.

Dział badań i rozwoju firmy Continental stale rozwija również inne obszary związane z produkcją komponentów wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej. Obecnie, coraz większa ilość nieprawdopodobnych do niedawna rozwiązań, jest już przedmiotem prac inżynierów niemieckiego koncernu. Od lat 90. ubiegłego wieku przy produkcji opon Continental korzysta z olejów odnawialnych (np. z oleju rzepakowego), tak aby zmniejszyć zużycie oleju mineralnego. Działania firmy mają ogromny potencjał i mogą być doskonałym przykładem na to, jak rozwijać biznes zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

źródło: Continental, foto: Continental
 

 

Porada #1

Czy wiesz, że nowa opona do twojego auta może być wyprodukowana z gumy z dmuchawca? Dzięki temu wybierasz nie tylko technologiczny majstersztyk, ale i chronisz środowisko.

Czytaj więcej

  • Kto będzie w przyszłości prowadził?

  • Jak możemy stworzyć świat bez wypadków?

  • Nowe rozwiązania dla przyszłej mobilności

  • Doskonal swoją technikę

Forum