Serwis specjalny

Gdzie na zimowisko?

Powrót

Szlakiem Książąt Pszczyńskich - dwudniowa wycieczka w Śląskiem

Szukasz pomysłu na dwudniowy weekendowy w Śląskiem – zapraszamy na wycieczkę Szlakiem Książąt Pszczyńskich.

Co łączy Tyskie Browarium, Zameczek Myśliwski w Promnicach i perłę Województwa Śląskiego – Pszczynę? Książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg von Pless – arystokrata, przemysłowiec, właściciel kopalni węgla i fabryki celulozy, rozległych dóbr ziemskich i lasów i księżna Daisy - Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, żona majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV z rodu Hochberg, jednego z najbogatszych arystokratów niemieckich. Obie postaci nierozerwalnie związane są z ziemiami pszczyńskimi, czytając poniższą trasę wycieczki dowiecie się w jaki sposób.

Tyskie Browarium - Tychy

Tychy przez stulecia były jedną z osad na ziemi pszczyńskiej, gdzie piwowarstwo odgrywało dużą rolę już w średniowieczu. Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru, należącego do właścicieli Pszczyny, pochodzi z 1629 roku.

 

Technologia produkcji piwa zmieniła się w XIX wieku, kiedy to małe, lokalne browary zmieniały się w duże zakłady przemysłowe. I tak w 1861 r. książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę.
Obecnie Browarium znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki a jego zwiedzanie obejmuje zwiedzanie kolekcji piwnych eksponarów, seans w kinie 3D, zwiedzanie nowoczesnego zakładu Tyskich Browarów Książęcych oraz degustację piwa.

 

Czas trwania wycieczki to ok. 2,5 godziny. Bilet normalny kosztuje 15 zł. Szczegółowe informacje znajdziecie na www.tyskiebrowarium.pl

Zameczek Myśliwski w Promnicach

Jest to jeden z najcenniejszych obiektów związanych z arystokracją na ziemiach pszczyńskich. Jan Henryk XI - Herzog Von Pless – ówcześnie Wielki Łowczy na terenach pszczyńskich postanowił, że na miejscu dworku Promnitzów stanie Zameczek Myśliwski. Tak się stało, ale w niewyjaśnionych okolicznościach 6 lat później spłonął.

 

Odbudowana rezydencja usytuowana jest nad jeziorem Paprocańskim i wykorzystywana była przez najznamienitszych gości zaproszonych na polowanie w tamtejszych lasach.
Rodzina książęca lubiła przebywać w Promnicach nie tylko z okazji polowań. Było to również miejsce spotkań, przejażdżek i odpoczynku na łonie natury. Obecnie obiekt przekształcony został na Hotel Noma Residence. Nadal jednak cieszy odwiedzających go gości nie tylko swoimi bogato urządzonymi, nawiązującymi do upodobań myśliwskich poprzednich właścicieli wnętrzami, ale również niezwykle malowniczą okolicą.

Jezioro Paprocańskie

Sztuczny zbiornik utworzony w 1870 roku, w dawnym wyrobisku Huty Paprocany. Dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym zbiornik pełni dzisiaj funkcje rekreacyjne oraz retencyjne.

 

Przy północno-wschodnim brzegu jeziora znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy MOSiR Paprocany z dobrze rozwiniętym zapleczem. Są tu m.in. plaża, strzeżone kąpielisko, oryginalny pomost spacerowy, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, a dla najmłodszych - plac zabaw.

Pszczyna – perła Województwa Śląskiego

Pszczyna to miejsce stanowiące jedną z najpopularniejszych baz wypadowych mieszkańców woj. śląskiego. Znajduje się zaledwie 45 minut drogi od stolicy regionu – Katowic. Wielkomiejski szyk aglomeracji ustępuje tu spokojnie płynącemu czasowi.. O atrakcyjności turystycznej miasta stanowią jego najpopularniejsze atrakcje:

Muzeum Zamkowe

Po wojnie i odrodzeniu państwa polskiego, zamek nadal należał do Hochbergów. W rezydencji zachowało się 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX/XX wieku.

 

Obecnie do zwiedzania udostępnione są wnętrza zamkowe, komnaty, salony, biblioteka, westybul oraz zrekonstruowane wnętrza: sypialnie, garderobę i gabinet. Oprócz tego do dyspozycji zwiedzających pozostaje zbrojownia prezentująca uzbrojenie orientalne i europejskie oraz wystawy stałe i czasowe.

Stajnie Książęce

Znajdują się w odległości 100 m od Muzeum Zamkowego. Odrestaurowany obiekt został udostępniony do zwiedzania w październiku 2013 r. Kompleks stajni został wzniesiony w II połowie XIX wieku za czasów Hochbergów.

 

Stajnie książęce zwiedzać można na bilecie łączonym z Muzeum Zamkowym. Dla turystów udostępnione zostały: stajnia, pomieszczenie dawnej siodlarni, budynek powozowni z kolekcją zabytkowych pojazdów dworskich, powozów, wozów i sań związanych z dworem pszczyńskim.

Pokazowa Zagroda Żubrów

Znajduje się kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki. Dwie zagrody z dodatkowymi pomieszczeniami (zagroda kwarantannowa, magazyn karmy) znajdują się na potwierzchni blisko 10 hektarów.

 

Na terenie zlokalizowany jest również pomost widokowy, z którego obserwować można zwierzęta. Chociaż nazwa obiektu wskazuje na obecność żubrów, w zagrodzie znajdują się również inne gatunki zwierząt takie jak muflony, jelenie, sarny i daniele, kaczki, gęsi i pawie indyjskie.

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

 

Na terenie skansenu znalazły się obiekty architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących głównie z XIX wieku. Skansen znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej nadzorowanym przez Urząd Marszałkowski, łączącym obiekty drewniane województwa śląskiego. Zwiedzanie obejmuje takie obiekty jak: szopa, wozownia, stodoła, kuźnia, spichlerz.

Muzeum Prasy Śląskiej

Położone około 700 metrów od skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Wizyta w Muzeum to prawdziwy powrót do przeszłości, jego ekspozycję stanowią bowiem gazety i czasopisma o treściach patriotycznych, zawierających m.in. informacje na temat powstań śląskich i plebiscytów. Ponadto znajdują się tam też sprzęty, maszyny i eksponaty czasopiśmiennicze, drukarskie oraz introligatorskie.

 

W Muzeum znajduje się również zrekonstruowany gabinet Wojciecha Korfantego z oryginalnymi sprzętami, zdjęciami, egzemplarzami gazet.
Odwiedzenie powyższych miejscowości i atrakcji to również doskonała okazja do spróbowania kuchni myśliwskiej nierozezrwalnie związanej z tą częścią województwa śląskiego. W przeszłości na porządku dziennym było tu organizowanie przez panujących na tych terenach wielkich polowań i uczt myśliwskich, na które zapraszani byli arystokraci z całej Europy dlatego do pszczyńskich lasów sprowadzano żubry, daniele i jelenie.
Turystów chcących skosztować kuchni regionalnej, nie tylko myśliwskiej, polecamy lokale Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki" znajdujące się na trasie podróży:
- Tychy: Restauracja Kurna Chata, Restauracja U Przewoźnika, Restauracja Pod Prosiakiem
- Piasek (przy dojeździe do Pszczyny): Restauracja Hotelu Styl 70
- Pszczyna: Restauracja Frykówka, Warownia Pszczyńskich Rycerzy
- Jankowice k. Pszczyny: Karczma Wiejska
Po menu regionalne dostępne w poszczególnych lokalach zapraszamy na www.slaskiesmaki.pl
To jak? Ruszacie w trasę?

 

źródło: Onet, foto: Shutterstock

Porada #3

Wyjeżdżając na weekend, warto sprawdzić trasę i zaplanować przystanki, tak aby co jakiś czas zatrzymać się i odpocząć.

Czytaj więcej

  • W cieniu małej Fudżijamy

  • 5 pomysłów na zimę dla singli

  • Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

  • Największe atrakcje Litwy

Forum