Serwis specjalny
Lisica Kasia radzi

Zima kobiecym okiem

Powrót

Przygotuj swoją skórę do starcia z zimą

Jak dobrze przygotować skórę przed długą zimową podróżą samochodem? Zadanie jest niełatwe, wziąwszy pod uwagę nie tylko warunki pogodowe na zewnątrz: mróz, śnieg, wiatr, ale także niesprzyjające czynniki wewnątrz pojazdu, jak na przykład brak odpowiedniej wilgotności powietrza. Nic dziwnego więc, że często po zimowej podróży samochodem nasza skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, piecze lub łuszczy się. Jak sobie z tym poradzić?

Powietrze w ogrzewanym samochodzie jest z reguły bardzo suche, więc podstawowym problemem dla naszej skóry podczas podróży w zimowych warunkach jest utrata wilgotności i temu przede wszystkim należy zapobiegać. Co należy zrobić? Nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać skórę przed podróżą oraz w jej trakcie. Oto kilka porad, jak zabezpieczyć cerę oraz włosy przed szkodliwym suchym powietrzem oraz nagłą zmianą temperatury przy wyjściu z ogrzanego samochodu na mróz.

1. W noc przed podróżą nałóż na twarz, dekolt i szyję intensywnie nawilżający krem  lub serum.

2. W dzień podróży oczyść twarz odpowiednim dla swojej cery preparatem i nałóż krem nawilżający.

3. Staraj się nie nakładać makijażu lub zastosuj tylko niezbędne minimum. Unikaj stosowania podkładu, który po kilku godzinach w samochodzie dodatkowo wysuszy cerę oraz zacznie się nieładnie złuszczać, więc i tak będziesz musiała go zmyć przed zakończeniem podróży.

4. Podczas podróży nie nakładaj na usta szminki, zamiast niej użyj balsamu do ust, który skutecznie ochroni wargi przed utratą nawilżenia. Szminkę nałóż przed wyjściem z samochodu, dodatkowa warstwa lepiej ochroni usta przed mrozem.

5.  W samochodzie miej pod ręką wodę termalną. Kiedy poczujesz, że skóra robi się zbyt sucha, będziesz mogła zwilżyć nią twarz.

6. Nie nastawiaj nadmuchu bezpośrednio na twarz. Utrzymuj temperaturę w samochodzie w okolicy 20º C. Jeśli twój samochód posiada podgrzewane fotele, skorzystaj z tej opcji, zmniejszając ogrzewanie wnętrza samochodu.

7. Ponieważ podczas postojów będziesz korzystała z publicznych toalet i myła ręce mydłem z dozowników, których składniki dodatkowo wysuszą twoje dłonie, nie zapomnij zabrać na drogę nawilżającego kremu do rąk do częstego stosowania, szczególnie po umyciu rąk.

8. Po zakończeniu podróży, przed wyjściem z samochodu, odśwież twarz tonikiem dobranym do typu twojej cery i nałóż krem na zimę, również odpowiednio dobrany do twojej cery oraz pory roku. Dla cery suchej idealny na zimę będzie krem z ceramidami i lipidami, które uszczelnią naskórek oraz z naturalnymi tłuszczami, woskami lub olejami.  Jeśli sucha twarz często piecze na mrozie, w kremie powinny się znaleźć aloes i kojąca witamina B5. Jeżeli jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej, w zimie uważaj na kremy przesadnie odżywcze. Takie kremy nałożone na cerę tłustą lub mieszaną mogą bowiem powodować powstawanie zaskórników oraz nadmierne błyszczenie. Nie oznacza to rezygnacji z nawilżania! Stosuj krem o nieco lżejszej formule. Przesuszona skóra bowiem produkuje większe ilości serum, dlatego mimo tłustej cery, nie możesz zapominać o jej nawilżaniu.

9. Zimą powietrze w podgrzewanym samochodzie nie tylko wysusza włosy, ale także sprawia, że stają się one szorstkie i łamliwe. Z tego względu również one potrzebują szczególnej uwagi i nawilżenia. Używaj odżywek po każdym myciu głowy, zwłaszcza myjąc głowę przed lub po długiej podróży samochodem. Stosuj również naturalne maski z oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub masła shea. W zimie nakładaj taką maskę nawet raz na tydzień, a kiedy włosy osiągną optymalny poziom nawilżenia i będą pełne blasku, wystarczy powtarzać zabieg 1-2 razy w miesiącu.

Stosując powyższe rady, żadna zima spędzona na podróżach w samochodzie nie będzie straszna dla twojej delikatnej skóry czy dla włosów. Dojedziesz do każdego celu nie tylko bezpieczna, ale także piękna!

Porada #13

Zima to prawdziwe wyzwanie dla wrażliwej skóry – zobacz, jak pomóc jej przetrwać trudne warunki.

Czytaj więcej

  • Jak przygotować się do zimowej podróży z dzie...

  • Sprawdź, co sprawia, że kobiety czują się bez...

  • Chroń twarz całą zimę

  • Jedzenie, które rozgrzeje cię w chłodne dni -...

Forum