Serwis specjalny
Lisica Kasia radzi

Zima kobiecym okiem

Powrót

Chroń twarz całą zimę

Mróz, wiatr, ale też przesuszone przez kaloryfery powietrze szkodzą skórze. Sprawdź, jak chronić ją przed zimowymi podrażnieniami.

Gdy temperatura powietrza przekracza 7°C, skóra produkuje tłustą wydzielinę - swój naturalny płaszcz ochronny. Kiedy robi się chłodniej, skóra "rozleniwia się" - wytwarza mniej substancji natłuszczających, jest więc słabiej chroniona. Wtedy naskórek może popękać i zacząć się łuszczyć. Gdy chwyci większy mróz, łatwo także o odmrożenia. Poza tym w mroźnym powietrzu jest mało wilgoci. Dlatego sprzyja przesuszeniu skóry.

Mróz i wiatr

Pękaniu, łuszczeniu, przesuszeniu i odmrożeniu skóry możesz łatwo zapobiec. Wystarczy, że przed wyjściem na dwór, najlepiej 15 minut wcześniej, użyjesz specjalnego kremu z serii na zimę. Preparaty zimowe są z reguły bardziej tłuste od tradycyjnych kremów i mają bardziej gęstą, kremową konsystencję. Powinny zawierać ochronne substancje oleiste (np. masło karite) oraz filtry UV. Choć na dworze panuje mróz, promieniowanie słoneczne wcale nie jest mniejsze. Pamiętaj o tym, jeśli uprawiasz sporty zimowe i przed wyjściem na narty czy snowboard grubo smaruj twarz kremem ochronnym z wysokim filtrem (SPF 15 lub wyższym). Polecamy: Krem Pełna ochrona SPF 20 Lirene, 15,90 zł, Krem Ochronny SPF 8 Kolastyna, 11 zł.

Centralne przegrzewanie

W pomieszczeniach, w których działa centralne ogrzewanie, powietrze jest bardzo suche. W takim otoczeniu wilgoć zgromadzona w naskórku błyskawicznie odparowuje i skóra ulega przesuszeniu. Dlatego należy i w pracy, i w domu stosować preparaty silnie nawilżające (w ciągu dnia - kremy odżywcze, natłuszczające, a na noc - lżejsze, łagodzące). Postaraj się również myć twarz preparatami o neutralnym dla skóry, kwaśnym pH (dzięki temu nie uszkodzisz jej naturalnego płaszcza ochronnego) oraz unikać kosmetyków zawierających alkohol (jest on np. w żelach i tonikach do cery tłustej i trądzikowej) - ponieważ dodatkowo wysusza skórę.

Odpowiedni dla ciebie

Każda z nas ma inny rodzaj cery, dlatego - tak jak w przypadku innych kosmetyków - krem na zimę powinnaś dobierać do jej potrzeb. Bez trudności znajdziesz zimowe preparaty dla cery wrażliwej, ze skłonnością do pękających naczynek (np. z serii -20° Protect, Farmona, ok. 8 zł). Dla cery tłustej odpowiedni będzie lekki, bezwodny żel Zimowy Komfort (Mincer Mona Lisa, 7 zł), ale możesz też użyć tłustego "zimowego" kosmetyku, o ile po przyjściu do domu umyjesz twarz, żeby usunąć go ze skóry. Jeśli wolisz pozostać przy nietłustych, nawilżająco-pielęgnacyjnych kremach, nic nie stoi na przeszkodzie.
Nieprawdą jest bowiem, że przy niskiej temperaturze zawarta w nich woda zamarza. Współczesne preparaty są tak zrobione, że w ciągu kilku minut po nałożeniu na skórę woda odparowuje. Dlatego można bez szkody dla cery stosować je nawet w mroźny dzień. Jeśli jednak będziesz długo przebywać na dworze, użyj tłustego kremu, który lepiej chroni przed zimnem.

Usta pod specjalną ochroną

W skórze ust nie ma gruczołów łojowych. Wargi są zatem jeszcze bardziej narażone na szkodliwy wpływ mrozu czy wiatru. Mogą pękać i pierzchnąć. O tej porze roku, zwłaszcza u osób, które mają do tego skłonność, częściej pojawia się opryszczka. Aby temu zapobiec, zabezpiecz wargi odpowiednią pomadką, najlepiej z filtrami UV. Polecamy: sztyft ochronny Lipcare Neutrogena, 9,50 zł.

Makijaż na narty?

Jak najbardziej! Warstwa podkładu i pudru jest dodatkową ochroną przed mrozem, śniegiem i wiatrem. Dobry fluid zapobiega też pękaniu naczynek. Wybierz kosmetyk o gęstej konsystencji, wzbogacony o olejki jojoba, alantoinę i - koniecznie - filtry UV.

źródło: Onet, foto: Shutterstock

Porada #5

Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe.

Czytaj więcej

  • Nie taka straszna, jak ją malują, czyli podró...

  • Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

  • Gry i zabawy dla dzieci w podróży

  • Śliska sprawa czyli nie daj się zaskoczyć zim...

Forum