Według ekspertów letnie ogumienie traci swoje właściwości w temperaturze poniżej 7˚C. Opony zimowe zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także zdecydowanie poprawiają komfort jazdy w trudnych warunkach. Znacznie lepiej sprawdzają się na gołoledzi, mokrych nawierzchniach, śniegu pokrywającym drogi czy błocie pośniegowym. „Zimówki” powstają na bazie innej mieszanki gumowej niż opony letnie, różnią się od nich głębszym bieżnikiem, lepiej odprowadzającym błoto, a także zachowują lepszą przyczepność na śniegu.
Jeżeli chcesz wykorzystać zimowe opony z zeszłego roku, sprawdź, czy nie są uszkodzone ani za bardzo zużyte. W oponach zimowych, które mają zapewnić ci bezpieczną i komfortową jazdę w zimie, wysokość bieżnika musi wynosić co najmniej 4 mm, ale to nie wszystko. Nawet jeśli bieżnik jest w dobrym stanie, guma z czasem traci swe właściwości, dlatego opony należy wymieniać co 5, 6 lat. Jeżeli zdecydujesz wymienić na nowe tylko dwie opony zimowe, wedle zaleceń producentów mniej zużyte opony powinnaś założyć na tył.
Wymiana opon na zimowe to nie wszystko. Bardzo ważne jest również przygotowanie się do jazdy samochodem o tej porze roku. Przygotuj się więc do zimy za kierownicą także mentalnie. Zwracaj szczególną uwagę na technikę jazdy oraz przewiduj, jak na ośnieżonej i oblodzonej drodze może zachować się twój samochód. Zimą powinnaś liczyć się z wcześniejszym wyjściem z domu przed podróżą, aby rozgrzać samochód i odparować szyby, zeskrobać z nich lód i oczyścić samochód ze śniegu. Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu przednich i tylnych reflektorów, tak, aby były całkowicie widoczne. Zadbaj także o to, aby na wycieraczkach nie znajdował się lód i wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy.
Jak bezpiecznie jeździć po zaśnieżonych i oblodzonych drogach? Przede wszystkim przystosuj jazdę do warunków na zewnątrz. Unikaj gwałtownego zmieniania biegów oraz nadmiernego wciskania pedałów gazu i hamulca. Spokojne i pewne ruchy kierownicą to podstawa, aby bezpiecznie dojechać do celu. Zachowaj maksymalną ostrożność jadąc na oblodzonej i zaśnieżonej drodze, ale nie lekceważ także niebezpieczeństwa jakie ze sobą niesie tzw. błoto pośniegowe. Jest bardzo śliskie i może spowodować, że nagle stracisz kontrolę nad kierownicą. Zimą warto również jeszcze bardziej rygorystycznie przestrzegać zasady ograniczonego zaufania względem innych kierowców – zachowuj duże odstępy za samochodem poprzedzającym twoje auto i uważnie obserwuj zachowania innych uczestników ruchu.
Eksperci samochodowi uważają, że w zimie największym grzechem kierowców jest brak wyobraźni. Z najczęstszych błędów podczas jazdy samochodem o tej porze roku wymieniają: niezachowanie bezpiecznej odległości, nadmierną prędkość oraz dodawanie gazu podczas wykonywania manewrów; wystrzegaj się więc ich dosłownie za cenę życia. Eksperci radzą:
1. Kiedy nie możesz ruszyć z miejsca, spróbuj zrobić to bez dodawania gazu lub z dwójki.
2. Kiedy chcesz się zatrzymać, warto najpierw wyhamowywać silnikiem, stopniowo redukując biegi. Jeśli musisz nieoczekiwanie zmniejszyć prędkość, hamuj pulsacyjnie, zbyt długie przytrzymanie pedału hamulca może doprowadzić do zablokowania kół i wpadnięcia w poślizg.
3. Jeśli już wpadniesz w poślizg, przede wszystkim zachowaj zimną krew. Taktyka wychodzenia z poślizgu jest taka sama o każdej porze roku. Zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Puść hamulec i delikatnie kontruj koła w stronę przeciwną do kierunku poślizgu, to powinno pomóc.
Stosując się do powyższych uwag i działań prewencyjnych, masz szansę uniknąć wszelkich opresji zimowej jazdy i przejechać wszystkie zimowe podróże pewnie i bezpiecznie.
Kiedy wrogiem jest śliska droga, zimna krew i dobre opony mogą uratować cię przed wypadkiem.