Serwis specjalny
Lisica Kasia radzi

Zima kobiecym okiem

Powrót

Nie taka straszna, jak ją malują, czyli podróż zimową porą

Podróż w zimie, zwłaszcza długa i z dziećmi, może dla wielu okazać się męcząca. Tymczasem można ją łatwo umilić tak, aby nie stała się utrapieniem, którego końca nie możemy się już doczekać. Piękne, zimowe krajobrazy oraz dobrze zaplanowana podróż mogą być przyjemnym wspomnieniem dla kierowcy i jego dużych lub małych pasażerów. Jak o to zadbać?

Przed rozpoczęciem zimowej jazdy, szczególnie tej dłuższej, upewnijmy się co do stanu technicznego naszego samochodu. Przede wszystkim nie zapominajmy o zmianie opon na zimowe, które istotnie zwiększają bezpieczeństwo podróży. Sprawdźmy również ciśnienie w oponach, a także poziom oleju i płynów eksploatacyjnych.

Rozpoczynając trasę, niezależnie od jej długości, zwróćmy uwagę na temperaturę w samochodzie. Ważne, aby nie była zbyt wysoka, nadmiar ciepła bowiem będzie działać usypiająco, nie tylko na pasażerów, ale również na kierowcę. Optymalna temperatura w samochodzie to od 20 do 22° C. Jeżeli wolimy chłodniejszą temperaturę, warto w zimie zaopatrzyć się w specjalną matę na fotel samochodowy dla kierowcy i pasażera, chyba że samochód już jest wyposażony w podgrzewane fotele. Mata zapewni ciału odpowiednią temperaturę bez grubej kurtki czy swetra, co znacznie wpłynie na komfort jazdy. Ma wbudowane grzałki, które niemal natychmiast zapewnią przyjemne ciepło podczas podróży, nie zmuszając nas do jechania w przegrzanym samochodzie. Utrzymywanie przez długi czas wymuszonej pozycji siedzącej może spowodować ból kręgosłupa, dlatego większość mat ma w rejonie dołu pleców i ramion wbudowane elementy masujące lub redukujące nacisk na siedzisko i oparcie, które mogą przynieść ulgę zesztywniałym mięśniom pleców i karku. Maty pasują do większości foteli i są zasilane z gniazda zapalniczki.

Zimową porą koniecznie weź na drogę coś ciepłego do picia. Najlepiej kawę lub herbatę w poręcznym i wygodnym w użyciu kubku termicznym, który zachowa temperaturę napoju przez długi czas. Termiczny kubek zaopatrzony jest w specjalne plastikowe wieczko, które nie zmieni smaku napoju, a ochroni przed wylaniem. Przed podróżą warto także zakupić mocne uchwyty na kubki i zamocować je „pod ręką” kierowcy i pasażera, aby łatwiej było je odkładać i po nie sięgać. Wiele samochodów posiada już wbudowane uchwyty na napoje. Podczas wielogodzinnych podróży lepiej sprawdzi się termos, jednak podczas krótkich przejazdów termiczny kubek lub butelka skutecznie przechowają napoje w cieple, są również o wiele bardziej poręczne.

Kawa najlepiej smakuje z książką. Audiobooki  to świetny „podróżoumilacz” dla każdego, zarówno kierowcy, jak i pasażera.  Wybierając się w długą trasę warto zaopatrzyć się w audiobook książki, na którą w codziennym życiu nie mogliśmy znaleźć czasu. Podczas wielogodzinnej podróży jest szansa, że uda nam się wysłuchać jej w całości. Na krótsze trasy zabierzmy ze sobą audiobooki z nauką języka obcego. Monotonne powtarzanie słówek, które w domu znudziłoby nam się od razu, w samochodzie podczas podróży wyda się nam miłą rozrywką.

Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż z dziećmi, powinniśmy zadbać o to, aby miały zapewnioną rozrywkę. Jest to ważne, ponieważ znudzeni podróżą mali pasażerowie mogą płaczem i marudzeniem łatwo zdekoncentrować kierowcę, a wówczas o wypadek nietrudno.  Świetnym rozwiązaniem są przenośne odtwarzacze DVD, które oferują mnóstwo możliwości rozrywki.  Wioząc więcej pasażerów na tylnym siedzeniu, warto zakupić model DVD wyposażony w dwa ekrany zawieszane na zagłówkach kierowcy i pasażera, które podłączamy do gniazda zapalniczki.

Pora na posiłek. Latem możemy zatrzymać się przy ładnej polanie i zjeść posiłek na rozłożonym kocu, organizując w ten sposób miły piknik. W zimowych warunkach jest to niemożliwe. Kiedy nie chcemy jeść przygotowanych na podroż smakołyków, trzymając jedzenie na kolanach albo w pośpiechu szukać restauracji przy drodze czy baru na stacji benzynowej, dobrym rozwiązaniem będzie rozkładany stolik samochodowy. Kanapki, owoce lub gotowane na twardo jajka możemy zjeść podczas postoju przy rozkładanym stoliku samochodowym bez wysiadania z ciepłego auta w poszukiwaniu miejsca na posiłek. Stoliki są  dostępne także w wersji dla dzieci. Są tak stabilne, że można przy nich jeść nawet podczas jazdy.

Potrzebne do przygotowanego posiłku rzeczy typu sztućce czy serwetki możemy trzymać w praktycznym organizerze, zamontowanym na plecach siedzenia kierowcy bądź pasażera, który daje nam wiele możliwości trzymania podręcznych rzeczy przydatnych w podróży w jednym miejscu. To również idealne miejsce do przechowywania drobnych zabawek dziecka czy butelki z napojem.

Zimowa aura sprzyja zapadaniu w przyjemny sen, zwłaszcza kiedy podróżujemy ciepłym i cichym pojazdem, oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy jego kierowcą. Dlatego też podróżny zagłówek to rzecz niezbędna dla komfortu pasażerów, zwłaszcza przy długich podróżach lub dla kierowcy na krótką drzemkę podczas postoju. Najlepsze są zagłówki płaskie pod głową i grube pod szyją, które na końcach dodatkowo mają magnesy, więc zawsze będą dobrze ułożone pod brodą.

Wygodną alternatywą dla zagłówków jest specjalna podłużna poduszka, potocznie zwana bagietką do spania, którą zakłada się na pas samochodowy. Kiedy znuży nas podróż, opieramy głowę o bagietkę i wygodnie zapadamy w sen. Jeśli chcemy się zrelaksować podczas podróży i posłuchać audiobooka lub jakiejś muzyki, to w bagietce znajdziemy specjalną kieszonkę na telefon lub odtwarzacz.

Przy dłuższych podróżach oprócz muzyki, audiobooka, dobrego jedzenia oraz wygodnego zagłówka, warto zatroszczyć się również o bardziej czynną rozrywkę, zwłaszcza kiedy podróżujemy całą rodziną. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju samochodowe magnetyczne gry planszowe. Będziemy mogli podczas jazdy samochodem grać w takie klasyki jak warcaby, szachy czy scrabble bez przeszkód, a wybór gier jest naprawdę duży. Dla młodszych dzieci idealne będą magnetyczne puzzle. Magnetyczne gry planszowe mają niewielkie rozmiary, nie zajmują miejsca w aucie i mogą być bardzo przydatne w trakcie wielogodzinnej, zimowej podróży.

Zima zimą, jednak dla polepszenia samopoczucia oraz wygody jazdy istotne są postoje. Krótka, kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie kości wpłynie pozytywnie na samopoczucie pasażerów i kierowcy. Według sprawdzonej zasady, warto zatrzymać się przynajmniej raz na trzy godziny jazdy. Podczas takiego postoju zaleca się wykonanie paru prostych ćwiczeń: przysiadów, pajacyków lub zwykłej przebieżki wokół samochodu, aby dotlenić mózg i poprawić krążenie krwi, a wówczas dalsze jazda poprzez zimowy krajobraz w ciepłym samochodzie przy dobrej muzyce i kubku gorącej herbaty z sokiem malinowym będzie jeszcze przyjemniejsza.

Porada #14

To drobne przyjemności sprawiają, że cała podróż mija szybko i przyjemnie.

Czytaj więcej

  • Dieta dziecka w podróży

  • Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

  • Gry i zabawy dla dzieci w podróży

  • Chroń twarz całą zimę

Forum