Dla niemowląt
Termobutelka
W podróży z niemowlakiem, najważniejsze, oprócz pieluch, jest dla niego jedzenie. Jeśli jesteś mamą karmiącą piersią, nie musisz się martwić, jednak mamy, które zakończyły laktację i zaczęły karmić mlekiem modyfikowanym, muszą pamiętać, aby w podróży być przygotowane na częste podawanie pokarmu maluszkowi. Można zabrać wrzątek w osobnym termosie i odmierzone w specjalnym pojemniku mleko w proszku, ale można również gotową mieszankę trzymać w podróży w specjalnie przygotowanej termobutelce - połączenie termosu z butelką dla niemowląt, która zimową porą doskonale zatrzyma ciepłą temperaturę mleka na długi czas.
Pojemnik na mleko w proszku
W czasie podróży może się nam przydać specjalny pojemnik na mleko w proszku z dozownikiem, aby łatwo i szybko przygotować mleko dla bobasa. Pojemnik jest niewielki i wystarczy na parę porcji mleka, zmieści się do każdej torebki mamy, będąc zawsze pod ręką.
Termoizolacyjne etui na butelki
Podróżując z niemowlakiem powyżej 4. miesiąca życia, który spożywa już pokarmy stałe, możemy zapakować dla niego ciepły obiadek do specjalnego termoizolacyjnego etui na butelki i słoiczki, które na długo zatrzyma odpowiednią temperaturę przecieru z marchewki lub soczku z jabłek dla naszego bobasa. W etui mieszczą się dwa duże słoiczki z jedzeniem i butelka plus jednorazowe śliniaczki i łyżeczki. Idealny zestaw na drogę, aby podczas postoju podać niemowlęciu ciepły posiłek.
Samochodowy podgrzewacz do butelek
Kiedy wybieramy się w długą, kilkugodzinową podróż i wolimy podgrzać obiadek dla maluszka na miejscu, zamiast szukać restauracji przy drodze i prosić obsługę kuchni o pomoc, same możemy to zrobić w samochodzie, wykorzystując w tym celu samochodowy podgrzewacz do butelek. Po podłączeniu do zapalniczki samochodowej, podgrzewa pokarm dziecka w szybki i łatwy sposób, bez koniecznego postoju. Na rynku są dostępne podgrzewacze z dodatkową funkcją sterylizatora do butelek. Urządzenia możemy z powodzeniem używać nie tylko w samochodzie, ale także i w domu, ponieważ wyposażone jest również w klasyczną wtyczkę oraz dodatkową wtyczkę–przejściówkę do zapalniczki samochodowej. Co ważne, zmieści się w nim większość dostępnych na rynku butelek i słoiczków z gotowym jedzeniem dla niemowląt.
Kompaktowe etui na pieluszki i chusteczki ze zwijanym przewijakiem
Podróżując samochodem z niemowlakiem, oprócz niemowlęcego jedzenia, bardzo ważny jest podręczny zestaw do przewijania. Specjalne etui na pieluszki, chusteczki oraz przewijak ma niewielkie rozmiary, zmieści się w każdej damskiej torebce i będzie pod ręką o każdej porze. Dzięki niemu wszystkie potrzebne akcesoria do przewinięcia dziecka mamy w jednym miejscu i niczego nie musimy szukać, kiedy po posiłku nasz maluszek zrobi co należy do pieluszki.
Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie
Bardzo małe niemowlęta przewozimy samochodem w foteliku odwróconym tyłem do kierunku jazdy. Dziecko, nawet tak małe jak kilkumiesięczne niemowlę, potrzebuje jednak od czasu do czasu różnorodnych bodźców wzrokowych i będzie buntować się przeciwko długiemu wpatrywaniu się we wzór obicia fotela. Kierujący samochodem rodzić też chciałby wiedzieć, czy dziecko śpi, jest spokojne, czy właśnie zabiera się do płaczu. Niemowlę po jakimś czasie również zacznie się denerwować, nie mając kontaktu wzrokowego z najukochańszą twarzą mamy. Rozwiązaniem dla obojga: rodzica i malucha jest lusterko zamontowane tak, że mama widzi bobasa, a bobas mamę. Lusterko montuje się na zagłówku, ponadto można do niego doczepić kolorowe grzechotki lub inne zabawki dla niemowlaka.
Zasłonki i rolety przeciwsłoneczne
Niemowlę bardzo nie lubi dużej ilości ostrego światła słonecznego, które zimą, odbite od śniegu, może podwójnie razić i skutecznie rozpraszać malca, nie pozwalając mu zasnąć. Dlatego też wyciemnienie tylnych szyb jest fundamentalne, kiedy planujemy zimową podróż z niemowlakiem. Gdy dziecko będzie czuło się bezpiecznie i nic nie będzie go rozpraszało, jest szansa, że prześpi całą podróż. Dla kilkumiesięcznego niemowlęcia szybko przesuwające się obrazy za oknami, zwłaszcza w ostrym słońcu, to nic przyjemnego. Ładne zasłonki lub rolety zapewnią mu spokój i z pewnością skłonią do snu.
Samochodowe karuzele i maty z zabawkami
Dla znudzonych podróżą niemowlaków doskonałą rozrywką są specjalne maty z zabawkami, karuzele czy pałąki, które możemy zamontować na tylnym siedzeniu albo na foteliku samochodowym. Zamiast zabierać zabawki dobrze mu znane z domu, stwórz specjalny zestaw wyłącznie do samochodu, wówczas jest szansa, że dojedzie do końca podróży bez marudzenia czy płaczu.
Dla starszaków
Ochraniacz na fotelik
Kiedy dziecko podrośnie i przestanie być niemowlęciem, czyli gdy przekroczy magiczny próg roku, zaczyna się żmudny proces odpieluchowywania. Podróżując z dzieckiem, które dopiero co pozbyło się pieluszki, nie mamy pewności, że jego fotelik będzie przez całą drogę suchy, co zimową porą może być szczególnie nieprzyjemne dla malucha. Dlatego warto się zaopatrzyć w specjalny nieprzemakalny ochraniacz na fotelik samochodowy. Jest to niewielki kawałek nieprzemakalnego materiału, który kładziemy na siedzeniu. Gdyby maluszek nie wytrzymał do najbliższej toalety, wystarczy przebrać go w suche ubranie, nie martwiąc się o fotelik.
Nocnik turystyczny
Dobrym pomysłem jest również wożenie ze sobą w samochodzie składanego nocnika turystycznego do samochodu, który złożony, spełnia funkcję nocnika, a rozłożony może służyć jako nakładka dla dziecka na tradycyjny sedes. Do nocnika możemy dokupić jednorazowe wkłady, które możemy wyrzucić wraz z zawartością.
Miska niewysypka
Dla starszych dzieci, które już jedzą samodzielnie, świetnie w podróży sprawdzi się samochodowa miska niewysypka. To bardzo proste rozwiązanie zabezpieczające jedzenie przed wysypaniem lub rozlaniem podczas podróży samochodem. Dziecko może machać miseczką, odwracać ją do góry dnem, nie powodując, że coś się z niej wysypie czy wyleje. Okrągła miska wyposażona jest w ruchome półkule, które przy machaniu nią lub odwracaniu, chronią zawartość lub szczelnie ją zamykają.
Zagłówek dla dzieci
Opadająca podczas snu główka dziecka to zmartwienie każdej mamy, która prowadząc samochód nie jest w stanie w tym samym czasie poprawić głowy śpiącemu maluchowi. Dlatego przed długą zimową podróżą w ciepłym samochodzie, kiedy dziecko z pewnością może przespać parę godzin, musimy zadbać, aby był to wygodny sen. Sprawdzą się tu zagłówki dla dziecka, dostępne w kilku rozmiarach: dla niemowląt do 1. roku życia, dla dzieci od 1. do 4. roku życia i dla dzieci od 4. do 8. roku życia. Zagłówki różnią się od siebie wielkością, więc warto trzymać się rozmiarów i dobrać odpowiedni dla swojego dziecka. Świetnie trzymają głowę podczas snu, skutecznie uniemożliwiając zwisanie głową w dół, kiedy maluch głęboko zaśnie.
Tak wyposażone możemy śmiało wyruszać w długą podróż z naszym niemowlakiem bądź starszym dzieckiem, będąc pewne, że bobas dojedzie do celu najedzony, wyspany i spokojny, bo jak zapewne każda mama wie, głodne i niewyspane dziecko to bardzo niespokojne dziecko.
Dobre spakowanie to połowa udanego wyjazdu – zobacz, o czym musisz pamiętać!