Serwis specjalny
Lisica Kasia radzi

Zima kobiecym okiem

Powrót

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy, w którym będziemy przewozić nasze dziecko to bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Nie może być żadnych wątpliwości co do jego jakości i tego, że w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji ochroni malucha przed jej skutkami. Na szczęście dziecięce foteliki poddawane są wszechstronnym testom, które znacznie ułatwiają wybór.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Zanim zabierzecie się do wyboru fotelika dla dziecka, musicie wiedzieć jakie macie pole do manewru, czyli innymi słowy - jakie foteliki są na rynku. Podstawowym podziałem jest ten ze względu na kategorię wagową - ważne, że w pierwszej kolejności sugerujemy się wagą dziecka, a dopiero później wiekiem.
Obecnie najpopularniejszy podział fotelików (ze względu na wagę dziecka) przedstawia się następująco:
• Grupa 0+ - waga do 13 kg (dzieci od narodzin do 18 miesiąca życia)
• Grupa 1 - waga od 9 do 18 kg (od 1 roku do 4 lat)
• Grupa 2-3 - waga od 15 do 36 kg (4-12 lat)
Fotelik dobieramy biorąc pod uwagę to, ile nasza pociecha waży. Zmieniamy je zgodnie z powyższymi kategoriami. Dziecko będzie potrzebowało więc aż 3 różnych fotelików - to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które zapewnia mu bezpieczeństwo do 12 roku życia.

Bezpieczny, czyli jaki?

Odpowiednie dopasowanie fotelika do kategorii wagowej dziecka to jedna rzecz. Drugą, nie mniej ważną, jest poziom bezpieczeństwa, jakie ten sprzęt zapewnia naszemu maluchowi. Tutaj nie może być mowy o kompromisach - fotelik musi być zarówno dostosowany do wieku dziecka, jak i zapewniać wysoki poziom zabezpieczenia przed wszelkimi niebezpiecznymi sytuacjami.

Co to jednak znaczy „bezpieczny"?

Po pierwsze: osiągnął wysokie rezultaty w testach adac (o nich poniżej),
Po drugie: jest dopasowany do wagi i wieku dziecka,
Po trzecie: jest poprawnie zamontowany w samochodzie.
Trzecia sprawa jest równie ważna, jak dwie poprzednie. Często zapominamy, że tylko poprawny montaż fotelika zapewni dziecku bezpieczeństwo. Nawet najdroższy fotelik, który w testach osiągnął świetny rezultat nie da absolutnie nic, jeśli zostanie źle zamontowany.

Foteliki w testach ADAC

ADAC to niemiecki automobilklub, który co roku publikuje wyniki testów fotelików dziecięcych. Warto zwrócić na nie uwagę i zapoznać się z nimi przed wyborem fotelika. Trzeba jednak pamiętać, że ADAC nie sprawdza wszystkich fotelików, a jedynie pewną część z tych dostępnych na rynku. ADAC ocenia foteliki
w skali od 1 do 5 w kilku kategoriach (bezpieczeństwo - na podstawie crashtestów i stabilności mocowania, łatwość obsługi, komfort dziecka, łatwość czyszczenia). Z tych cząstkowych ocen wyciągana jest ocena ogólna fotelika. W 2013 roku wyniki przedstawiały się następująco:
• Foteliki od 0 do 13 kg: z ośmiu przetestowanych fotelików najlepszy okazał się PegPerego Primo Viaggio SL (z Isofix) - jego ocena ogólna to 5 (oceny 5 we wszystkich kategoriach poza łatwością czyszczenia
- w tym przypadku 3). W tej kategorii dobrze wypadły też foteliki Takata Mini (zarówno model z baząIsofix, jak i bez niej) - ocena ogólna 4 (i wszystkie składowe także po 4).
• Foteliki od 9 do 18 kg: tutaj najlepszą ocenę (5) uzyskał fotelikKiddy Phoenix Pro 2 (z Isofix). Otrzymał 5 za bezpieczeństwo i obsługę, oraz 4 za komfort oraz łatwość czyszczenia. Na uwagę zasługują także foteliki Takata Midi (z Isofix) z oceną ogólną 4 (wszystkie składowe także 4) oraz RoemerVersafix, który również został oceniony na 4 (i 4 otrzymał w każdej kategorii oprócz komfortu - w tym wypadku 5).
• Foteliki od 15 do 36 kg:w tej kategorii żaden fotelik nie uzyskał oceny 5. Najlepiej wypadł jednak fotelik ChiccoOasys 2-3 Fixplus (z Isofix) - ogólna ocena, jak i wszystkie składowe to 4. Dobry wynik uzyskał także DionoMonterey 2 (z Isofix) - ocena ogólna 4 (wszystkie składowe także 4, oprócz łatwości czyszczenia - tutaj tylko 3).
W tym roku, mimo dobrych wyników za bezpieczeństwo, ADAC obcięło oceny firmie Concord za obecność w fotelikach substancji szkodliwych. Szkoda, ponieważ w testach wszystkie 3 foteliki osiągnęły naprawdę dobre wyniki. Pozostaje mieć nadzieję, że producent już pracuje nad ulepszeniem modeli.

Cechy fotelików z różnych grup wagowych

Fotelik z grupy 0+ jest przeznaczony dla niemowląt. Ważne, że w tej kategorii wymaga się aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy (nawet jeśli fotelik można także zamontować odwrotnie). Zaletą tego fotelika jest jego wielofunkcyjność - najczęściej można go z powodzeniem używać także jako nosidełko. Dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Jeśli chcemy, by jechało na przednim siedzeniu musimy się upewnić, że nie znajduje się tam aktywna poduszka powietrzna. Fotelik kształtem przypomina muszę, co ma zapewnić ochronę ze wszystkich stron. Jeśli chodzi o mocowanie - foteliki tej kategorii przymocowujemy pasami bezpieczeństwa lub specjalnym mocowaniem Isofix.

Fotelik z grupy 1 najczęściej zmiana na tę kategorię pokrywa się z momentem, w którym nasz maluch zaczyna już samodzielnie siadać. Te foteliki mają z reguły możliwość regulacji ustawienia
- dziecko może więc w nich leżeć, siedzieć, jak i przebywać w pozycji półleżącej. Maluch może już siedzieć przodem do kierunku jazdy. Podobnie jak w przypadku fotelików z poprzedniej grupy, tak i te są montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa lub mocowania Isofix. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe, ale przy tym prostsze i bardziej bezpieczne.
Fotelik z grupy 2-3 to już ostatni, jaki kupimy dla naszego dziecka. Ten będzie mu służył zdecydowanie najdłużej - nawet 8 lat! Dziecko jest w przypadku tych foteli mocowane standardowymi pasami bezpieczeństwa. W większości modeli z tej grupy (w przeciwieństwie do poprzednich dwóch grup) nie ma wewnętrznych pasów. Kupując fotelik dla kilkuletniego dziecka trzeba zwrócić uwagę, aby można go było regulować - nasza pociecha w tym okresie szybko rośnie.

źródło: Onet, foto: Shutterstock

Porada #3

Pamiętaj o kontroli stanu ciśnienia w oponach – zbyt wysoki lub zbyt niski poziom ciśnienia może być niebezpieczny i znacznie obniża komfort jazdy.

Czytaj więcej

  • Kobiece akcesoria, które przydadzą się w podróży

  • Twoja skóra zimą

  • Jak przygotować się do zimowej podróży z dzie...

  • Dieta dziecka w podróży

Forum